رادیولوژی کودکان

بسیاری از والدین با شنیدن نام رادیولوژی کودکان، دچار نگرانی و استرس می شوند و تنها مضرات و عوارض رادیولوژی به ذهنشان می آید. ممکن است سوالاتی از جمله که آیا رادیوگرافی و گرفتن عکس دندان کودک برای او مضر نیست؟ آیا بهتر نیست که عکس دندان را نگیریم؟ یا اصلا رادیوگرافی و گرفتن عکس دندان کودک چه ضرورتی دارد؟ سوالاتی که آن ها را محاصره کرده و بیشتر نگرانشان می کند. در ادامه برای برطرف کردن نگرانی والدین در رابطه با رادیولوژی یا رادیوگرافی کودکان توضیح داده خواهد شد.

چرا رادیوگرافی یا رادیولوژی کودکان انجام می شود؟

برای برخی درمان ها بسیار مهم است که ما مکان و شرایط دقیق ریشه دندان را بدانیم. همچنین بعضی مواقع در معاینات دندان به نظر سالم میرسد اما پس از انجام عکسبرداری رادیوگرافی از دندان به پوسیدگی پی برده می شود. حتی برای پی بردن به عفونت انتهای ریشه دندان و یا میزان تحلیل استخوان یا چک کردن زیر پرکردگی های قدیمی بایستی به گرافی متوسل شد. در کودکان استفاده از رادیوگرافی برای نشان دندان مرحله رشدی دندان های دائمی زیر دندان های شیری نیز کاربرد دارد. علاوه بر این، در زمان کشیدن دندان ها باید اطمینان حاصل کنیم زیر دندان شیری کودک جوانه دندان دائمی موجود است. گاهی اتفاق می افتد که کودک فقط دندان شیری داشته و دندان دائمی نخواهد داشت و کشیدن آنها اشتباه بزرگی است.

مضرات رادیولوژی کودکان

آیا رادیولوژی یا رادیوگرافی برای کودکان ضرر دارد؟

میزان اشعه ای که در رادیوگرافی های دندانپزشکی استفاده می شود، در گذشته مقداری قابل توجهی بوده است. اما در تجهیزات دیجیتالی امروزی این مقدار اشعه به کمترین حد ممکن رسیده است. به عنوان مثال چهار عدد رادیوگرافی معمولی بایت وینگ (یا پری آپیکال) دوز اشعه ای حدود 0.005 میلی سیورت است.

درباره رادیوگرافی پانورامیک، دو برابر این میزان (یعنی دو روز تابش عادی کیهانی) پرتو ایکس نیاز می باشد. دقت شود این مقدار اشعه، با رادیوگرافی های پزشکی و سی تی اسکن ،گاما و غیره قابل مقایسه نیست و در مقایسه با آن ها بسیار ناچیز است.

همچنین به گفته یکی از متخصصین رادیولوژی کودکان و نوجوانان ترجیحا باید با دستگاه بروز و دیجیتال که اشعه کمتری ساطع می‌ کند رادیولوژی انجام دهند. چرا که اشعه به بافت نرم که در حال رشد است آسیب می رساند و دستگاه‌ های رادیولوژی دیجیتال یک دهم دستگاه‌‌ های آنالوگ اشعه دارند.

پاسخ دهید

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Post comment